Zadzwoń +48 32 388 70 51

Moduł konwersji do klasy 4

Moduł konwersji do klasy 4 (Włączanie przekazywania)

Normy bezpieczeństwa lasera są dobrze ugruntowane i stosunkowo zharmonizowane na poziomie międzynarodowym. Te zharmonizowane normy ustanawiają cztery szerokie klasyfikacje bezpieczeństwa produktów laserowych. Klasyfikacje sięgają od klasy 1, w której energia lasera jest w pełni zawarta w systemie laserowym, a operator nie jest narażony na energię lasera, do klasy 4, w której system laserowy nie jest zabezpieczony, a operator może być potencjalnie narażony na wysoki poziom energii lasera. Aby przetwarzać materiały w systemie laserowym klasy 1, materiał musi całkowicie pasować do obudowy systemu laserowego I mieścić się w 100% w obszarze zamkniętego pola roboczego.

Opatentowany moduł konwersji do klasy 4 to opcja, która pozwala użytkownikowi szybko i łatwo przekształcić system laserowy z całkowicie zamkniętej obudowy klasy 1 do otwartej obudowy klasy 4, umożliwiając użytkownikowi umieszczanie ponadwymiarowych obiektów w systemie laserowym w celu obróbki lub przejścia materiału laserowego, obiektów ciągłych, takich jak rolki materiału lub systemy przenośników przez system laserowy.

Ten moduł zapewnia użytkownikowi następujące korzyści:

  • Większa elastyczność i produktywność w transporcie materiałów - Zapewnia wygodny i bezpieczny sposób przetwarzania materiałów o różnych rozmiarach i  kształtu, które normalnie nie mogą być przetwarzane w zamkniętym systemie klasy 1.
  • Większe bezpieczeństwo i mniejsza odpowiedzialność - Zgodność ze wszystkimi normami bezpieczeństwa lasera wymaganymi do działania lasera klasy 4 podczas pracy w trybie otwartej klasy 4.

Jak działa moduł konwersji klasy 4?

Platformy ILS i ULTRA są wyposażone w blokowane drzwi dostępu po obu stronach systemu laserowego. Opcjonalny moduł konwersji klasy 4 umożliwia korzystanie z tych platform przy otwartych drzwiach bocznych z pominięciem blokad bezpieczeństwa na drzwiach bocznych. Po zainstalowaniu tego modułu obudowa systemu ochronnego pozostaje otwarta, co stwarza możliwość narażenia na energię lasera. Użycie tej opcji zmienia klasyfikację bezpieczeństwa systemu laserowego z klasy 1, która jest uważana za bezpieczną w użyciu we wszystkich warunkach, na klasę 4, która jest uważana za potencjalnie niebezpieczną. Ze względu na te potencjalne zagrożenia standardy bezpieczeństwa lasera wymagają wbudowania dodatkowych zabezpieczeń w systemy laserowe działające w trybie klasy 4, których normalnie nie ma w systemach laserowych klasy 1. Moduł konwersji klasy 4 zapewnia te dodatkowe zabezpieczenia, dzięki czemu system laserowy spełnia wymagania klasy 4 i zasad bezpieczeństwa.

Zwiększona zdolność przenoszenia materiałów

Świadomość dotycząca obróbki materiałów laserowych rośnie w szybkim tempie, a wraz ze wzrostem świadomości rośnie również potrzeba przetwarzania materiałów w różnych formach i w bardziej produktywnych sposobach.

Przed wprowadzeniem modułu konwersji klasy 4, który jest dostępny wyłącznie w systemach laserowych ULS, istniały dwie metody obsługi większego materiału. Jednym z podejść był zakup systemu laserowego klasy 1 wystarczająco dużego, aby całkowicie pomieścić największy materiał, jaki użytkownik spodziewał się przetwarzać. Zwiększa to koszty i powoduje nieefektywne wykorzystanie przestrzeni i zasobów, zwłaszcza jeśli części nadwymiarowe nie są przetwarzane zbyt często. Drugim podejściem był zakup otwartego systemu, certyfikowanego systemu laserowego klasy 4. Wadą działania zawsze otwartego systemu laserowego klasy 4 jest dodatkowe ryzyko i odpowiedzialność ciągłego działania w trybie klasy 4. Istnieje również ciężar dodatkowych protokołów bezpieczeństwa, które użytkownik musi spełnić, wraz z kosztami i konserwacją sprzętu bezpieczeństwa. W niektórych lokalizacjach rutynowe kontrole inspektorów bezpieczeństwa mogą być obowiązkowe dla systemów laserowych klasy 4.

Idealnym rozwiązaniem do sporadycznego przetwarzania większych materiałów jest mniejszy system laserowy klasy 1, który w razie potrzeby może być legalnie obsługiwany w trybie klasy 4. Mniej skrupulatni producenci nie zwracają uwagi, gdy klienci omijają blokady bezpieczeństwa w systemach laserowych klasy 1 lub nawet sugerują klientom, że jest to akceptowalna praktyka przy przetwarzaniu materiałów ponadgabarytowych. Jednak system klasy 1 z obejściem funkcji bezpieczeństwa nie jest wyposażony w funkcje bezpieczeństwa wymagane do pracy w trybie klasy 4 i nigdy nie przeszedłby nadzorów bezpieczeństwa. Universal Laser Systems rozwiązał ten problem dzięki unikalnemu, opatentowanemu modułowi konwersji klasy 4, który dodaje wszystkie wymagane funkcje bezpieczeństwa niezbędne do obsługi otwartego systemu laserowego w trybie klasy 4. Moduł ten można dodawać i usuwać z systemu laserowego w ciągu kilku minut, umożliwiając użytkownikowi pracę w trybie prawdziwej klasy 4 tylko wtedy, gdy jest to konieczne - zapewniając pełną elastyczność

Dodatkową zaletą modułu konwersji do klasy 4 jest możliwość konwersji systemu laserowego do stałej pracy w prawdziwym trybie klasy 4. Ta funkcja, w połączeniu z opcją  Automatyzacji Produkcji ULS, umożliwia bezpieczną integrację systemu laserowego w środowisku produkcyjnym o wysokiej wydajności. Laserowe procesy produkcyjne mogą być opracowywane w systemie laserowym klasy 1 w małych partiach, a ten sam system laserowy można łatwo przekształcić w wyższą produktywność poprzez dodanie sprzętu do obsługi materiałów, takiego jak wózki wahadłowe lub podajniki rolkowe, bez dużych inwestycji w nowy i inny system laserowy.

Większe bezpieczeństwo i ograniczenie odpowiedzialności

Istnieje wiele obowiązkowych środków bezpieczeństwa wymaganych zgodnie z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa lasera. Te środki bezpieczeństwa muszą być przestrzegane podczas obsługi systemu laserowego klasy 4. Za pewne środki bezpieczeństwa odpowiada producent i są one zintegrowane z opcjonalnym modułem konwersji klasy 4, w tym:

  • Połączenie zdalnej blokady - Jest to element łączenia się z obwodem blokad systemu laserowego, umożliwiająca podłączenie zdalnych przełączników do systemu laserowego w celu dezaktywacji lasera. Ta funkcja musi być  stosowana do podłączenia wyłącznika blokującego laser do drzwi wyznaczonego pomieszczenia, w którym będzie obsługiwany system laserowy, tak aby laser był automatycznie wyłączany, gdy drzwi są otwarte.
  • Kontrola kluczem - Wyjmowany klucz, który zapobiega nieautoryzowanemu działaniu systemu laserowego w trybie klasy 4.
  • Urządzenie ostrzegające o emisji energii lasera - Widoczne światło ostrzegawcze, które wskazuje, kiedy laser jest w stanie emitować energię lasera.
  • Tłumik - Mechaniczne urządzenie blokujące emisję energii lasera. Urządzenie to ma postać zasuwy, która jest obsługiwana ręcznie.
  • Etykieta ostrzegawcza klasy 4 - Etykieta ostrzegawcza klasy 4 wskazująca, że system laserowy jest sklasyfikowany jako klasa 4.

Oprócz wymagań stawianych produkcji systemów laserowych klasy 4 omówionych powyżej, istnieją pewne środki bezpieczeństwa operacyjnego, za które odpowiadają właściciele systemów laserowych pracujących w trybie klasy 4. W ramach procesu sprzedaży modułu konwersji klasy 4 od ULS, użytkownikowi dostarczane są informacje opisujące jego obowiązki, a eksperci ULS są dostępni, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania. Te środki bezpieczeństwa są obowiązkowe dla obsługi urządzeń laserowych klasy 4 zgodnie e z prawem większości cywilizowanych krajów na świecie. Wiele z tych środków bezpieczeństwa jest opisanych w  normie europejskiej EN 60825-1. Właściciel jest odpowiedzialny za zrozumienie i przestrzeganie tych przepisów. Poniżej przedstawiono krótkie streszczenie najczęstszych wymagań bezpieczeństwa skierowanych do właścicieli lasera klasy 4:

  1. W każdym obiekcie, w którym ma być używany system laserowy klasy 4, należy wyznaczyć osobę jako pracownika ds. Bezpieczeństwa lasera („LSO”), który przejmie uprawnienia i odpowiedzialność za monitorowanie i egzekwowanie kontroli zagrożeń laserowych. Osoba wyznaczona jako LSO powinna zostać przeszkolona w zakresie bezpieczeństwa lasera i znać wszystkie środki bezpieczeństwa określone przez prawo. Istnieje wiele możliwości zdobycia tego szkolenia. Uznanymi źródłami tego szkolenia są np. stowarzyszenia ubezpieczeniowe pracodawcy w krajach europejskich lub stowarzyszenia zajmujące się bezpieczeństwem laserowym w kraju lub na terytorium właściciela.
  2. Właściciel systemu laserowego klasy 4 będzie odpowiedzialny za stworzenie kontrolowanego obszaru, w którym będzie eksploatowany system laserowy klasy 4. Obszar kontrolowany to obszar zaprojektowany tak, aby w pełni powstrzymać energię lasera potencjalnie uciekającą z systemu laserowego klasy 4 oraz z wdrożonymi środkami zapobiegającymi przedostawaniu się do niego nieupoważnionego personelu, w tym oświetlonymi znakami ostrzegawczymi poza wyznaczonym i kontrolowanym obszarem oraz blokadami na przejściach.
  3. Pracownik ds. Bezpieczeństwa lasera będzie odpowiedzialny za wyznaczenie i przeszkolenie całego personelu upoważnionego do obsługi, konserwacji lub serwisowania systemu laserowego klasy 4. LSO będzie również odpowiedzialny za podjęcie środków w celu poinformowania i ograniczenia dostępu nieupoważnionego personelu do systemu laserowego klasy 4.
  4. Właściciel systemu laserowego klasy 4 będzie odpowiedzialny za identyfikację i dostarczenie całemu upoważnionemu personelowi wszelkiego wyposażenia ochronnego, takiego jak specjalnie zaprojektowane okulary, sprzęt ochronny i odzież potrzebna podczas obsługi, konserwacji lub serwisowania systemu laserowego klasy 4. Ponadto właściciel jest zobowiązany dopilnować, aby żadne nieletnie osoby nie obsługiwały lasera.
  5. Lustra, soczewki i inne materiały odblaskowe lub załamujące nie powinny być używane w pobliżu systemu laserowego klasy 4 ani w nim przetwarzane. Należy podjąć odpowiednie środki w celu kontroli tych materiałów wokół systemów laserowych klasy 4.
  6. Pracownik ds. Bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny za regularne audytowanie wszystkich środków bezpieczeństwa. Obejmuje to regularne przekwalifikowanie upoważnionego personelu, serializację i regularną kontrolę (i w razie potrzeby wymianę) wszystkich specjalnych okularów ochronnych oraz odzieży, a także regularną kontrolę wszystkich środków bezpieczeństwa otaczających kontrolowany obszar, w którym działa system laserowy klasy 4. Pracownik ds. Bezpieczeństwa może być zobowiązany do prowadzenia dokumentacji, jeśli jest to konieczne do udowodnienia zgodności.
  7. Pracownik ds. Bezpieczeństwa będzie odpowiedzialny za regularny nadzór medyczny nad całym upoważnionym personelem obsługującym system laserowy klasy 4. Może to obejmować na przykład obowiązkowe coroczne badania wzroku.
  8. Laserów klasy 4 nie wolno używać na targach i wystawach. 

Powyższej listy nie należy traktować jako wyczerpującej. Mogą mieć zastosowanie inne obowiązkowe środki bezpieczeństwa, które będą się różnić w zależności od kraju. Właściciele systemu laserowego klasy 4 i właściciele obiektu, w którym będzie on działał, są odpowiedzialni za identyfikację i przestrzeganie wszystkich przepisów właściwych dla ich lokalizacji. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary. Pracownik ds. Bezpieczeństwa musi przestrzegać wszystkich zasad i przepisów określonych przez prawo.

Użytkownik musi dokładnie rozważyć ryzyko i dodatkowe obciążenia regulacyjne związane z bezpieczną obsługą systemu laserowego w trybie klasy 4. Jeśli jednak zajdzie potrzeba pracy w trybie klasy 4 w celu obróbki ponadgabarytowego materiału lub bardziej wydajnego przenoszenia materiału przez system laserowy, użytkownik może być pewny rozwiązań ULS. Korzystając z modułu konwersji klasy 4, system laserowy użytkownika będzie miał wszystkie funkcje bezpieczeństwa wymagane do bezpiecznego działania w trybie klasy 4 i przejścia audytów bezpieczeństwa. Użytkownicy i właściciele otrzymają również wszystkie informacje i otrzymają pomoc w zrozumieniu i przestrzeganiu właściwych praktyk bezpieczeństwa oraz zminimalizowaniu odpowiedzialności biznesowej.