Bezpośredni import plików
Systemy obróbki laserowej Univeral Laser Systems (ULS) są projektowane jako komputerowe urządzenia peryferyjne. Sterowniki druku są dostarczane z systemem laserowym, aby umożliwić użytkownikom drukowanie plików z projektami, dzięki czemu są one w szerokim zakresie kompatybilne z szeroką gamą oprogramowania, od projektowania graficznego po CAD/CAM. Jednak mogą istnieć pewne ograniczenia w procesie drukowania, głównie związane z komunikacją. Aby przezwyciężyć te ograniczenia, ULS oferuje opcję bezpośredniego importu plików, która umożliwia użytkownikom importowanie określonych formatów plików graficznych (PDF/DXF/G-Code) bezpośrednio do oprogramowania sterującego systemem laserowym z pominięciem procesu drukowania. Opcja bezpośredniego importu plików zapewnia użytkownikowi następujące korzyści:
Większa elastyczność i łatwość obsługi
Umożliwia użytkownikowi importowanie standardowych formatów wymiany plików z projektami, skracając czas i zmniejszając liczbę potencjalnych błędów w konfiguracji i nauce oprogramowania graficznego innych firm.
Poprawa jakości przetwarzania wektorów
Eliminuje próbkowanie danych wektorowych, które występuje podczas tradycyjnego procesu drukowania, co zapewnia najwyższą możliwą wierność oryginalnego pliku projektu. Próbkowanie w dół to proces zmniejszania częstotliwości próbkowania sygnału. Zwykle ma to na celu zwiększenie szybkości przesyłania danych lub rozmiaru danych.
Poprawiona kompatybilność między platformami
Projekty utworzone na komputerach Apple i innych platformach można zapisać we wspólnym formacie wymiany i zaimportować do oprogramowania sterującego systemem laserowym bez konieczności otwierania i ponownego drukowania oryginalnych plików na komputerze z systemem Windows.
Większa elastyczność i łatwość obsługi
Użytkownicy mogą importować formaty plików DXF i PDF bezpośrednio do oprogramowania sterującego dla dowolnego systemu laserowego ULS. Oprócz tych formatów użytkownicy ULTRA mogą importować pliki G-code.
Format pliku DXF
Proces importu DXF obsługuje tylko wektory i analizuje plik DXF dla wszystkich danych wektorowych. Przypisania kolorów w formacie pliku DXF są zachowywane i używane do przypisywania typu procesu i ustawień do każdej ścieżki wektorowej, umożliwiając użytkownikom przypisywanie różnych procesów i ustawień do różnych kolorowych ścieżek wektorowych w pliku projektu. Użytkownicy mogą określić skalę, a także wymusić projekt na środku pola, aby wyeliminować problemy z układami współrzędnych w formacie pliku DXF. Dane wektorowe o wysokiej wierności są przekazywane do oprogramowania sterującego systemem laserowym, co zapewnia wysoki poziom dokładności podczas pracy z danymi 2D CAD.
Format pliku PDF
Format pliku PDF obsługuje zarówno dane rastrowe, jak i wektorowe. Przypisania kolorów w formacie pliku PDF są zachowywane i wykorzystywane do przypisywania typu procesu i ustawień zarówno do danych rastrowych, jak i wektorowych, umożliwiając użytkownikom przypisywanie różnych procesów i ustawień do różnych kolorowych elementów w pliku projektu. Obsługa zarówno danych rastrowych, jak i wektorowych sprawia, że format pliku PDF jest bardzo wszechstronny do importowania projektów do grawerowania laserowego, znakowania i cięcia.
Format pliku G-Code (ULTRA)
Format G-Code zawiera instrukcje zwykle wysyłane do obrabiarek CNC w celu obróbki wektorowej i procesów obróbki. Importer G-Code wyodrębni dane wektorowe z pliku G-Code do cięcia i znakowania wektorowego w systemie laserowym. Ten format pozwala użytkownikom wykorzystać wszelkie inwestycje w oprogramowanie CAM do obróbki CNC i wykorzystać ten sam proces do tworzenia plików projektowych do laserowej obróbki materiałów.
Szeroka gama formatów plików opisanych powyżej zapewnia użytkownikom elastyczność w korzystaniu z wielu różnych typów oprogramowania projektowego dostępnego obecnie, od oprogramowania graficznego i oprogramowania 2D CAD po najnowsze oprogramowanie do modelowania brył, a nawet dane obrabiarki. Proces importowania umożliwia również operatorom systemów laserowych korzystanie z powszechnych formatów wymiany do przetwarzania projektów stworzonych przez innych w oprogramowaniu, którego operator może nie posiadać lub być przeszkolony w obsłudze. Bezpośredni import plików umożliwia bardziej płynną integrację przetwarzania laserowego z przepływem pracy firmy i ogranicza zakłócenia wymagane podczas szkolenia w zakresie oprogramowania.
Poprawa jakości przetwarzania wektorów
Ponieważ proces drukowania jest kontrolowany przez system operacyjny komputera, proces ten ma kilka ograniczeń dla użytkowników systemów laserowej obróbki materiałów. System operacyjny wymaga od użytkownika wybrania stałej rozdzielczości dla procesu drukowania. Rozdzielczość ta służy do sterowania procesem rastrowania i określa liczbę linii na cal do grawerowania i znakowania rastrowego. Użytkownicy wybierają różne rozdzielczości na podstawie wymaganej przepustowości i jakości obrazu. Niższe rozdzielczości zmniejszają liczbę przejść rastrowych potrzebnych do grawerowania lub zaznaczania wzoru, co zwiększa przepustowość. Jednak niższe rozdzielczości niekorzystnie wpływają na jakość danych cięcia i znakowania wektorów bez poprawy przepustowości wektorów.
Użycie opcji bezpośredniego importu plików oznacza, że rozdzielczość danych rastrowych może być niezależna od rozdzielczości danych wektorowych. Podczas importowania plików projektowych użytkownik może wybrać rozdzielczość obrazu dla danych rastrowych, aby kontrolować przepustowość obrazowania rastrowego niezależnie od rozdzielczości wektorowej. Silnik importu może zastosować wybraną rozdzielczość do wszystkich danych rastrowych i jednocześnie zachować najwyższą wierność danych wektorowych. Jest to korzystne dla użytkownika, ponieważ zapewnia najlepszą możliwą jakość wektorów do cięcia i znakowania laserowego przy jednoczesnej optymalizacji przepustowości danych rastrowych. Żadne kompromisy nie są konieczne.
Dodatkowym ograniczeniem drukowania jest to, że mechanizm drukowania systemu operacyjnego renderuje krzywe i inne elementy nieliniowe we wzory małych segmentów linii zwanych poliliniami. Na przykład okrąg może być renderowany z wieloma małymi segmentami linii tworzącymi wielokąt, jak pokazano na poniższej ilustracji. Proces importu przezwycięża to ograniczenie, przekazując dane rzeczywistego okręgu, łuku i krzywej bezpośrednio do oprogramowania sterującego systemem laserowym, umożliwiając systemowi laserowemu uzyskanie dokładniejszych wyników znakowania i grawerowania, co poprawia jakość obróbki materiału laserowego dla użytkownika.
Ulepszona kompatybilność między platformami
Kolejną zaletą opcji bezpośredniego importu plików jest to, że umożliwia ona użytkownikom tworzenie grafiki na komputerach PC z systemem innym niż Windows, takich jak komputery Mac lub Linux. Użytkownicy mogą używać oprogramowania projektowego w wybranym systemie operacyjnym bez konieczności ponownego otwierania pliku projektu na komputerze z systemem Windows i drukowania w systemie laserowym. Użytkownik po prostu zapisuje plik projektu w jednym z obsługiwanych formatów wymiany i importuje go bezpośrednio do oprogramowania sterującego. Jest to korzystne dla użytkownika, ponieważ sprawia, że tworzenie projektów jest bardziej przyjazne dla wielu platform, dzięki czemu użytkownicy mogą projektować pod kątem obróbki laserowej materiałów przy użyciu komputera i systemu operacyjnego, w którym czują się najlepiej.