Zadzwoń +48 32 388 70 51

Szczegóły aktualności

Rozbudowana biblioteka materiałów od Universal Laser Systems

TKANINA ARAMIDOWA HEXCEL HEXFORCE 353 do obróbki laserowej

WPROWADZENIE

Tkanina aramidowa Hexcel® HexForce™ 353 jest częścią linii tkanin wzmocnionych produkowanych przez firmę Hexcel. Tkanina aramidowa Hexcel HexForce 353 to tkanina składająca się z warstw drobnych włókien aramidowych (Kevlar). Jest lekka, ma wysoką wytrzymałość na rozciąganie, doskonałą stabilność wymiarową oraz jest odporna chemicznie i termicznie. Tkanina aramidowa HexForce 353 składa się ze splotu włókien o grubości 230 µm. Schemat przedstawiający tkaninę aramidową HexForce 353 pokazano poniżej.

Tkanina aramidowa HexForce 353 ma wysoką wytrzymałość, niską wagę i jest odporna na chemikalia. Jest stosowana jako materiał wzmacniający w kompozytach do stosowania w przemyśle kosmicznym, a także w produktach morskich, narzędziowych i rekreacyjnych. Bezkontaktowy charakter obróbki laserowej umożliwia przetwarzanie aplikacji z małymi detalami, co może być trudne do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod mechanicznych. Tkanina aramidowa HexForce 353 nadaje się tylko do cięcia laserowego, co zapewnia spójne krawędzie i minimalny wpływ ciepła na materiał. Inne procesy laserowe nie są sugerowane, ponieważ nie sprzyjają zamierzonemu użyciu tego materiału. Systemy laserowe firmy Universal Laser Systems ułatwiają powtarzalne przetwarzanie tego materiału z wysoką dokładnością wymiarową, ponieważ bezdotykowy charakter obróbki laserowej eliminuje deformację materiału podczas przetwarzania.

UWAGI ZWIĄZANE Z OBRÓBKĄ LASEROWĄ

Tkanina aramidowa HexForce 353 została przetestowana w celu oceny kompatybilności obróbki laserowej i określenia najlepszej konfiguracji lasera. Nie stwierdzono istotnej różnicy między energią lasera 9,3 µm a 10,6 µm, gdy jest on wykorzystywany do przetwarzania tkaniny aramidowej Hex Force 353. Zdjęcie mikroskopowe wykonane przy powiększeniu 300x krawędzi tkaniny aramidowej HexForce 353 po cięciu laserowym pokazano na poniższym rysunku.

PRZYKŁAD PRZETWARZANIA

Zastosowania tkaniny aramidowej HexForce 353 wymagające drobnych detali bez pogorszenia właściwości fizycznych materiału można osiągnąć dzięki urządzeniom Universal Laser Systems. Przykład pokazujący wyniki obróbki laserowej tkaniny aramidowej HexForce 353 przy użyciu zalecanej konfiguracji systemu pokazano na rysunku poniżej.

PODSUMOWANIE

Tkanina aramidowa HexForce 353 nadaje się do obróbki laserowej i została gruntownie przetestowana w celu ustalenia optymalnej konfiguracji przetwarzania. Dzięki tym testom ustalono, że cięcie laserowe jest wykonalne przy użyciu tego materiału, a użycie 75 watowego źródła lasera CO2 przy 9,3 µm lub 10,6 µm jest najlepszą konfiguracją systemu do obróbki tego materiału. Tkanina aramidowa HexForce 353 skutecznie pochłania energię lasera 9,3 µm lub 10,6 µm, tworząc krawędź z minimalną strefą wpływu ciepła i przebarwieniami.

Wróć