Zadzwoń +48 32 388 70 51

Szczegóły aktualności

Rozbudowana biblioteka materiałów od Universal Laser Systems

3M Nextel 440 tkanina strukturalna BF54 do obróbki laserowej

WPROWADZENIE

Tkaniny ceramiczne 3M™ Nextel™ to linia tkanin o doskonałych właściwościach termicznych, mechanicznych i elektrycznych. Tkanina strukturalna Nextel 440 BF54 jest dostępna w różnych ilościach nici, grubościach i rodzajach przędzy. Schemat przedstawiający tkaninę 3M Nextel 440 BF54 pokazano na zdjęciu poniżej.

3M Nextel 440 BF54 ma niską przewodność cieplną, jest odporny na ścieranie oraz chemikalia, nieutleniający i niehigroskopijny. Stosowany głównie jako izolator termiczny lub osłona termiczna w środowiskach o wysokiej temperaturze. Bezkontaktowy charakter obróbki laserowej umożliwia przetwarzanie aplikacji o drobnych detalach, co może być trudne do osiągnięcia przy zastosowaniu tradycyjnych metod mechanicznych. 3M Nextel 440 BF54 jest odpowiedni tylko do cięcia laserowego, które zapewnia gładkie krawędzie i minimalny wpływ ciepła na materiał. Inne procesy laserowe nie są sugerowane, ponieważ nie sprzyjają zamierzonemu użyciu tego materiału. Universal Laser Systems umożliwia konsekwentne przetwarzanie tego materiału z wysoką precyzją, praktycznie bez deformacji materiału podczas jego obróbki.

UWAGI ZWIĄZANE Z OBRÓBKĄ LASEROWĄ

3M Nextel 440 BF54 testowany był w celu oceny kompatybilności przetwarzania laserowego i określenia najlepszej konfiguracji lasera. Wydaje się, że włókna ceramiczne tworzące materiał skutecznie absorbują długość fali 1,06 µm, jednak nie jest ona wystarczająca do całkowitego usunięcia materiału. Włączenie długości fali 9,3 µm lub 10,6 µm jednocześnie z długością fali 1,06 µm podczas obróbki rozwiązuje ten problem i zapewnia całkowicie gładką krawędź bez strzępienia i nawet najmniejszych efektów wpływu wysokiej temperatury. Obrazy mikroskopowe wykonane w powiększeniu 70x i 300x pokazujące krawędź 3M Nextel 440 BF54 po cięciu laserowym zostały pokazane na rysunku poniżej. Obrazy te przedstawiają wyniki cięcia laserowego splotu włókna ceramicznego przy użyciu konfiguracji systemu lasera światłowodowego o mocy 50 watów 1,06 µm i lasera CO2 75 wat 10,6 µm połączonych w jedną wiązkę jednocześnie za pomocą opatentowanej technologii ULS MultiWave Hybrid™. Włókna ceramiczne mają różowawą powłokę polimerową, która pomaga w procesie tkania - jest ona usuwana podczas cięcia laserowego jednak nie wpływa to w żaden sposób na integralność strukturalną materiału.

PRZYKŁAD PRZETWARZANIA

Aplikacje 3M Nextel 440 BF54 wymagające bardzo drobnych detali bez pogorszenia właściwości fizycznych materiału można osiągnąć przy pomocy technologii MultiWave Hybrid. Poniżej przykład pokazujący wyniki cięcia laserowego 3M Nextel 440 BF54 przy użyciu zalecanej konfiguracji systemu.

PODSUMOWANIE

3M Nextel 440 BF54 jest odpowiedni do obróbki laserowej i został dokładnie przetestowany w celu ustalenia optymalnej konfiguracji przetwarzania. Dzięki tym testom ustalono, że cięcie laserowe tego materiału jest wykonalne i że najlepszym rozwiązaniem jest użycie lasera światłowodowego o mocy 50 W 1,06 µm w połączeniu ze źródłem lasera CO2 10,6 µm lub 9,3 µm 75 W. 3M Nextel 440 BF54 efektywnie absorbuje energię lasera o długości fali 1,06 µm, aby odciąć włókna ceramiczne, a dodanie energii lasera o długości 10,6 lub 9,3 µm przy użyciu wiązki symultanicznej w konfiguracji MultiWave Hybrid zapewnia w pełni gładką krawędź bez strzępienia i najmniejszych efektów wpływu ciepła.

Wróć