Zadzwoń +48 32 388 70 51

Szczegóły aktualności

Jaka jest różnica między szklaną a metalową tubą laserową?

Szklana tuba laserowa

Pierwsze lasery CO2 wynalezione na początku lat 60. były laserami szklanymi DC. Technologia laserowa DC nie rozwinęła się od lat 60. XX wieku, głównie z powodu przejścia w rozwoju technologii laserowej na częstotliwość radiową oraz projekt lasera metalowego.

Szklany laser DC składa się z długiego, delikatnego pojemnika ze szkła dmuchanego wypełnionego mieszaniną gazów laserowych. Zazwyczaj optyka lasera jest przymocowana bezpośrednio do szkła w celu uszczelnienia mieszaniny laserowej i utworzenia rezonatora laserowego. Uwalnianie prądu o wysokim napięciu służy jonizacji gazu wewnątrz szklanego pojemnika w celu wytworzenia wiązki laserowej.

Ze względu na słabe przenoszenie ciepła przez szkło i niską wydajność uwalniania wysokonapięciowego, laser DC wymaga specjalnego sprzętu do chłodzenia wodą, aby osiągnąć ciągłą pracę. Właściwym sposobem na chłodzenie wodą lasera szklanego DC jest agregat chłodniczy. Urządzenie to jest zasadniczo połączeniem urządzenia chłodniczego i pompy, która recyrkuluje wodę wokół szklanego lasera, aby utrzymać laser w stałej temperaturze. Ponieważ szklane lasery DC wykorzystują bardzo wysokie napięcie DC, mogą być również niezwykle niebezpieczne, szczególnie w połączeniu z wodą chłodzącą, jeśli woda wejdzie w kontakt z elektroniką wysokiego napięcia.

Z biegiem czasu użycie szkła jako zbiornika z gazem oraz wyładowania elektryczne między elektrodami powoduje zanieczyszczenie mieszaniny laserowej produktami ubocznymi erozji elektrody i wyczerpanie mieszaniny gazów. Zanieczyszczenie mieszaniny gazów i ubytek helu wydostającego się przez szklane ścianki i uszczelki zmniejszają wydajność i znacznie skracają żywotność lasera.

Lasery szklane DC charakteryzują też się bardzo niską prędkością modulacji. Nie można ich szybko modulować ze względu na ograniczenie ciągłego włączania i wyłączania wysokiego napięcia zasilania. To znacznie ogranicza szybkość obróbki laserowej i zmniejsza przepustowość, szczególnie w zastosowaniach obrazowania, które wymagają wysokiej jakości impulsów laserowych.

Ponadto lasery szklane mogą zostać uszkodzone w wyniku rutynowej obsługi lub szoku termicznego spowodowanego przerwą w chłodzeniu wodą. Jeśli do lasera nie zostanie doprowadzony strumień chłodzący, szklany zbiornik pęknie, powodując niesprawność lasera, który będzie wymagał wymiany. W rezultacie żywotność laserów szklanych DC pozostaje bardzo ograniczona i jest zwykle mierzona w miesiącach pracy. Lasery szklane DC nie nadają się do ponownego przetwarzania i wymagają wymiany w celu przywrócenia systemu laserowego do stanu używalności.

Podsumowując, lasery szklane DC to delikatne urządzenia. Po zintegrowaniu z systemem obróbki materiałów laserowych do działania wymagają dodatkowego sprzętu chłodzącego, mogą być niebezpieczne dla operatorów, zapewniają niższą jakość wydruków niż inne lasery, oferują bardzo ograniczoną prędkość obróbki laserowej i mają krótką żywotność.

Metalowa tuba laserowa

Metalowy laser RF ma hermetycznie zamkniętą metalową komorę, w której znajduje się mieszanina gazów lasera. Precyzyjnie kontrolowana energia o częstotliwości radiowej jest używana do tworzenia zjonizowanej plazmy gazowej, którą laser wytwarza wiązkę laserową. Konstrukcja laserów metalowych RF jest kompaktowa, trwała i zawiera zintegrowane chłodzenie powietrzem. Metalowe lasery RF zostały pierwotnie opracowane do bardzo wymagających zastosowań wojskowych, a postępy w laserach metalowych RF są kontynuowane do dziś. Jednym z najnowszych osiągnięć jest chłodzony powietrzem laser CO2 o mocy 500 W. Lasery tego poziomu mocy zazwyczaj wymagają chłodzenia wodą.

Metalowe lasery RF są obecnie najczęściej wybieranymi laserami do różnorodnych zastosowań w wielu branżach. Te lasery są zaprojektowane do pracy bez wysokiego napięcia i chłodzenia wodą. To sprawia, że metalowe lasery RF są z natury bezpieczniejsze w prawie każdym środowisku.

Lasery metalowe RF to nowoczesne lasery oferujące niski koszt posiadania. Metalowe lasery RF zostały zaprojektowane tak, aby były trwałe, zapewniały najwyższą wydajność przy wysokiej jakości wiązki laserowej, oferowały nieograniczoną żywotność i pomagały zapewnić bezpieczeństwo operatora.

Rozważając zakup systemu laserowego, należy zawsze zapytać dostawców systemów laserowych, jakiego typu tuby laserowe są stosowane w oferowanych przez nich systemach.

Wróć