Zadzwoń +48 32 388 70 51

Szczegóły aktualności

Bezpłatne lub tanie pliki projektowe?

Gdzie można uzyskać bezpłatne lub tanie pliki projektowe do cięcia laserowego i grawerowania?

W internecie można znaleźć wiele różnych źródeł proponujących darmowe lub tanie projekty, które mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie własnej kreatywności lub stanowić bazę do własnych prac. Pliki te będą współpracować z twoim oprogramowaniem do projektowania oraz systemem laserowym do cięcia, grawerowania i znakowania laserowego.

Przykładowe źródła projektów:

Oto lista niektórych źródeł, które ostatnio sprawdziliśmy i zawierały mnóstwo plików projektowych:

3axis.co
CncCookbook.com
Designshop.com
DXFforCNC.com
Etsy.com
Pinterest.com
Ponoko.com
Scan2cad.com
Thingiverse.com

Nazewnictwo wyszukiwanych plików

Wiele stron internetowych z plikami projektowymi zawiera również pliki do drukowania 3D i procesów CNC, w tym dla frezarek, cięcia strumieniem wody, cięcia plazmowego i innych procesów. Kluczem do znalezienia plików potrzebnych do obróbki laserowej jest użycie wyszukiwanych słów, w tym:

laser cutting files (pliki do cięcia laserowego)
vector art (wektory artystyczne)
laser design files (laserowe pliki projektowe)

Wyszukiwanie formatu pliku

Możesz również wyszukiwać formaty plików 2D, które zazwyczaj są udostępniane do pobrania, w tym:

.AI lub .EPS (Adobe® Illustrator®)
.CDR (CorelDRAW®)
.DXF
.PDF
.SVG

Importowanie tych plików do programu graficznego takiego jak CorelDRAW lub Adobe Illustrator, jest zwykle prostym procesem, wymagającym jedynie wprowadzania własnych zmian w celu przygotowania do obróbki laserowej. Jeśli nie jesteś z tym zaznajomiony, istnieje wiele darmowych samouczków online, które możesz przejrzeć, importując różne typy plików i przygotowując je do obróbki laserowej.

Licencja na używanie wzorów

Istnieją specjalne prawa licencyjne przypisane przez właścicieli plików do pobrania. Prawa te różnią się w zależności od źródła, a w niektórych przypadkach mogą się różnić w zależności od poszczególnych plików. Upewnij się, że otrzymujesz prawa do korzystania z plików w sposób, w jaki zamierzasz z nich korzystać. Niewłaściwe użycie pobranych plików projektowych może prowadzić do problemów prawnych związanych z prawem autorskim lub innymi kwestiami związanymi z projektowaniem.

Następne kroki

Aby rozpocząć, znajdź prosty plik projektu, który Ci się podoba. Pobierz go, zaimportuj do programu graficznego i przygotuj do obróbki laserowej. Gdy opanujesz już ten krok, możesz przejść do bardziej złożonych projektów.

Mamy nadzieję, że ta lista pomoże Ci znaleźć dobre projekty do cięcia laserowego i grawerowania. Jeśli znajdziesz szczególnie dobre źródło plików, których nie ma na tej liście, daj nam znać, a my sprawdzimy je, aby rozważyć dodanie aktualizacji artykułu.

Wróć