Zadzwoń +48 32 388 70 51

Szczegóły aktualności

Dobór stołu roboczego pod aplikację

Jak zapewnić doskonałe rezultaty cięcia laserowego?

Odpowiedni stół roboczy, który możemy dopasować do każdego zastosowania, zapewni nam optymalne wykorzystanie naszego plotera laserowego.

Koncepcja modułowego stołu roboczego, który łatwo i szybko możemy zmienić, umożliwia dostosowanie systemu laserowego do konkretnej aplikacji jaką chcemy wykonać.

Podciśnieniowy stół do cięcia tzw. plaster miodu

Podciśnieniowy stół do cięcia zapewnia uniesioną platformę materiału typu "plaster miodu", użyteczną w zastosowaniach cięcia materiałów. Zapobiega ona kontaktowi obrabianego przedmiotu z podłożem, co pozwala zminimalizować odbicia wsteczne wiązki lasera przez co redukuje możliwość uszkodzenia tylnej powierzchni elementu. Dzięki temu wiązka lasera może przechodzić przez materiał, aby zwiększyć wydajność pracy, co poprawia efekt cięcia. Usuwa dym i kurz spod ciętego materiału, aby zmniejszyć ich wpływ na elementy robocze, tym samym zwiększając jakość cięcia poprzez utrzymanie niezbędnej czystości. Linijki na obwodzie stołu pozwalają na dokładniejsze pozycjonowanie obrabianego elementu na stole roboczym. Podciśnieniowy stół roboczy zapewnia płaskość materiału, co jest istotnym warunkiem idealnego efektu cięcia przez właściwe ogniskowanie na całej powierzchni. Dobrze nadaje się do obróbki cienkich materiałów takich jak skóra, tkaniny i papier itp.

Jeśli użytkownik posiada bardzo mocny system wyciągowy, plaster może służyć jako stół próżniowy z podsysyem. Opcja ta bywa przydatna w czasie obróbki materiałów, które mają tendencję do wyginania się jak folia czy papier.

Aby mieć pewność, że zapobiegniemy każdemu odbiciu wstecznemu wiązki lasera zalecamy także użycie plastikowej kratki, którą możemy położyć na ”plaster miodu”.

Stół PINowy

Stół firmy Universal do mocowania materiału za pomocą kołków jest rozwiązaniem zaprojektowanym, aby zmniejszyć ryzyko defektów oraz niedoskonałości powstałych przez odbitą energię lasera, które mogą wystąpić podczas cięcia delikatnych materiałów takich jak akryl czy drewno. Dzięki użyciu aluminiowych kołków wraz ze specjalną powłoką do mocowania obrabianego materiału, która pochłania energię lasera, mocujący stół PIN-owy umożliwia zmniejszenie ilości energii lasera, która jest odbijana od podłoża w kierunku materiału. Kolejną zaletą, jest łatwość odprowadzania ciepła spod ciętego materiału. Dzięki temu eliminuje się niebezpieczeństwo opalenia tylnej powierzchni ciętego materiału, bardzo ważne przy cieciu tworzyw.

Stół PIN-owy firmy Universal składa się z modułowej podstawy (wymiary 305 x 305 mm ~ 12 x 12 cali), szesnastu kołków o zaokrąglonych końcach mocujących materiał i czterech kołków o płaskich końcach do pozycjonowania. Odwracalna podstawa jest wyposażona w magnesy na krawędziach, które pozwalają na dokładne wyrównanie jej do innych stołów firmy Universal. Kołki idealnie pasują do otworów w podstawie (w kształcie siatki z odstępami 25 mm ~ 1 cal), dzięki czemu mogą być łatwo ustawione i zablokowane za pomocą śrub w przypadku produkcji wielkoseryjnej a ich ustawienie może być szybko zmienione w razie potrzeby.

Modułowa budowa pozwala dopasować stół PINowy do każdej serii laserów ULS.

Stół nożowy

W przypadku cięcia grubszych i większych materiałów na ploterze laserowym CO2, zalecane jest użycie wysokiej mocy lasera oraz niskiej prędkości. Przy pracy na normalnym stole wiązka lasera będzie się odbijała podczas cięcia co spowoduje niekorzystny efekt końcowy pracy lasera. Nawet przy użyciu tzw. ”plastra miodu”, może wystąpić pewne odzwierciedlenie na materiale. Jednak przy pomocy stołu nożowego do cięcia laserowego możemy zapobiec odbijaniu się promienia laserowego. Stół składa się z kilkunastu aluminiowych ostrzy, których gęstość może być przez nas dostosowywana w zależności od zadania i rozmiaru obiektu. Dzięki redukcji liczby punktów mocujących, poprzez usunięcie niektórych ostrzy, obiekt zostaje zawieszony w powietrzu, co pozwala zmniejszyć wpływ odbicia lasera i uzyskać lepszy efekt cięcia.

Wróć