Zadzwoń +48 32 388 70 51

Ciekawe pojęcia

Więcej informacji na temat opcji i akcesoriów do laserów Universal do znalezienia tutaj.

Auto Focus

Zastosowanie: Ustawianie odpowiedniej wysokości stołu roboczego.

Korzyści: Autofocus upraszcza proces konfiguracji plotera.Automatycznie układa elementy na stole roboczym we właściwej odległości ogniskowej. W ten sposób zapobiega marnowaniu obrabianego materiału, jeśli operator zapomni o ręcznym ustawieniu odległości ogniskowej.

Gdzie znajdziemy Autofocus: Na wyposażeniu standardowym w oferowanych dawniej modelach M -360, V-460 oraz X-660. W obecnej ofercie Autofocus posiadają plotery firmy Universal z serii Professional. Są to następujące modele: PLS4.75, PLS6.75, PLS6.150D oraz PLS6.150 D Superspeed.

Współosiowy nadmuch powietrza (sterowany komputerowo)

Zastosowanie: Zabezpieczenie układu optycznego przed zanieczyszczeniami.

Korzyści: Współosiowy nadmuch powietrza jest zarządzany przez sterownik drukarki.Pozwala na zamontowanie dwóch źródeł powietrza lub jednego źródła powietrza i jednego źródła innego gazu. Jedno z tych źródeł jest stosowane do zabezpieczenia układu ruchomych luster i soczewek. To samo źródło, albo drugie źródło powietrza lub innego gazu, może być bezpośrednio kierowane na linię pracy promienia lasera poprzez głowicę umieszczoną poniżej soczewek. Ma to na celu przedmuchiwanie miejsca grawerowania lub cięcia. Nadmuch może być ustawiany na wysokie lub niskie ciśnienie. Może też być całkowicie wyłączony w czasie pracy. Całość jest sterowana poprzez odpowiednie komendy wydawane na komputerze sterującym. Zastosowanie powietrza atmosferycznego jest tańsze niż wykorzystanie innych gazów.Poza powietrzem najczęściej stosuje się takie gazy jak azot i argon. Komputer sterujący uruchamia strumień gazu tylko wówczas, gdy jest to konieczne. Dzięki temu gaz nie jest marnowany tak jak w przypadku prostego systemu włącz/wyłącz. Nadmuch można również wyłączyć ręcznie.

Gdzie znajdziemy współosiowy nadmuch powietrza sterowany komputerowo: Na wyposażeniu standardowym w oferowanych dawniej modelach M 360, V 460 i X 660. W obecnej ofercie nadmuch sterowany komputerowo znajdziemy w ploterach firmy Universal z serii Professional: Są to modele PLS 4.75, PLS 6.75, PLS 6.150D oraz PLS 6.150D Superspeed.Aby system mógł działać, konieczne jest przygotowanie zewnętrznego źródła powietrza lub innego gazu. Funkcję taką może pełnić kompresor. Każde źródło gazu musi posiadać reduktor, który ograniczy ciśnienie do ok. 4 barów. Powietrze musi być oczyszczone z pyłów, tłustych cieczy i wilgoci.

Instalacja: Wymagana jest instalacja fabryczna.

Zalety: System nadmuchu pozwala na grawerowanie i cięcie z wyższym natężeniem mocy lasera.

Współosiowy nadmuch powietrza (sterowany manualnie)

Zastosowanie: Zabezpieczenie układu optycznego przed zanieczyszczeniami.

Korzyści: Pozwala na takie samo zabezpieczenie układu soczewek i luster oraz gaszenie płomienia jak bardziej wyrafinowany system sterowany komputerowo.[]Ma jednak możliwość operowania tylko jednym źródłem gazu.[Uruchomienie pompy kompresora powoduje przepływ powietrza lub innego gazu przez system. Wyłączenie pompy skutkuje zatrzymaniem przepływu powietrza lub innego gazu.

Gdzie znajdziemy nadmuch powietrza sterowany manualnie: Nadmuch taki można zastosować w oferowanych dawniej ploterach firmy Universal- były to modele M 360, V 460 oraz X 660. Nadmuch bywa również przydatny w oferowanych obecnie ploterach firmy Universal z serii Versalaser, Professional oraz Industrial. Aby system mógł działać, konieczne jest przygotowanie zewnętrznego źródła powietrza lub innego gazu. Funkcję taką może pełnić kompresor. Poza powietrzem najczęściej stosuje się azot i argon. Każde źródło gazu musi posiadać reduktor, który ograniczy ciśnienie do ok. 4 barów. Powietrze musi być oczyszczone z pyłów, tłustych cieczy i wilgoci.

Instalacja: Wymagana jest instalacja fabryczna.

Zalety: System nadmuchu pozwala na grawerowanie i cięcie z wyższym natężeniem mocy lasera.

Podwójna głowica (tzw. double head)

Zastosowanie: Podwójna głowica umożliwia wykonywanie dwóch identycznych zadań w tym samym czasie. Jest to możliwe dzięki rozdzielaniu powierzchni roboczej na dwa symetryczne pola oraz rozdzielaniu wiązki lasera na dwie. Ze względu na to, że rozszczepienie wiązki lasera powoduje zmniejszenie mocy każdej z wiązek do ok. 50%, często konieczne jest zmniejszenie prędkości pracy.
Korzyści: Prędkość pracy może być regulowana w przedziale od 0 do 100%. Przydatność głowicy rośnie wraz ze wzrostem mocy lasera i powierzchni roboczej.

Gdzie możemy znaleźć podwójną głowicę: Akcesorium znajduje zastosowanie w oferowanych dawniej ploterach firmy Universal: Były to modele M 360, V 460 oraz X 660. Można je też znaleźć w oferowanych obecnie urządzeniach firmy Universal z serii Professional. Są to modele: PLS 4.75, PLS 6.75, PLS 6.150D oraz PLS 6.150D Superspeed.

Instalacja: We własnym zakresie. Specjalistyczna wiedza nie jest wymagana. Instalacja trwa niecałe dwie minuty.

Zalety: Akcesorium znakomicie przydaje się do produkcji dużych serii identycznych artykułów.

Zewnętrzny kompresor do nadmuchu powietrza

Zastosowanie: Kompresor służy jako peryferyjne źródło powietrza dla układu nadmuchu.

Korzyści: Urządzenie to zostało tak zaprojektowane, aby zapewnić zaopatrzenie układu nadmuchu w czyste, suche i odtłuszczone powietrze. Kompresor pracuje cicho i jest prosty w obsłudze. Zestaw zawiera wkład osuszający, filtr oraz wszystkie potrzebne przewody i kable.

Gdzie kompresor znajduje zastosowanie: Wszystkie plotery laserowe firmy Universal- zarówno dostępne dawniej modele M 360, V 460 oraz X 660 jak i te z oferowanych obecnie serii Versalaser, Professional oraz Industrial.

Instalacja: Polega na podłączeniu przewodu doprowadzającego powietrze do plotera oraz na podłączeniu kabla zasilającego do sieci elektrycznej. Czynność ta zajmuje w sumie kilkadziesiąt sekund.

Zalety: Kompresor generuje strumień powietrza do nadmuchu.

Soczewka optyczna

Zastosowanie: Soczewki o mniejszej ogniskowej, np 1.5 cala nadają się do precyzyjnego grawerowania drobnych detali. Standardowa soczewka 2.0 cala jest najbardziej uniwersalna. Soczewki o większej ogniskowej, tzn. 2.5 cala oraz 3- i 4-calowe służą przede wszystkim do cięcia, szczególnie do fałdowanych tkanin.

Korzyści: Standardowe soczewki 2-calowe znajdują zastosowanie w większości aplikacji.

Gdzie można znaleźć określoną soczewkę: Soczewki 1.5", 2", 2.5" oraz 4" można znaleźć w ploterach firmy Universal z serii Versalaser oraz Professional. W ploterach firmy Universal z serii Industrial wykorzystuje się soczewki 2" oraz 3". Zarówno soczewka jak i tak zwane lustro nr 3 znajdują się w karetce plotera.

Instalacja: Wymiana soczewki zajmuje kilkanaście sekund i nie wymaga wykorzystania narzędzi.

Zalety: Soczewka jest niezbędna zarówno do cięcia jak i do grawerowania laserem.

Przystawka rotacyjna

Zastosowanie: Przystawka rotacyjna umożliwia grawerowanie na powierzchni elementów cylindrycznych.
Obrabiany obiekt umieszcza się między dwoma stożkami. Przystawka jest sterowana komputerowo i pozwala na grawerowanie na 360o wokół obiektu. Dany przedmiot można obracać wielokrotnie, jeśli chcemy, aby różne wzory nachodziły na siebie.

Korzyści: Możliwość obróbki obiektów cylindrycznych.

Gdzie znajdziemy przystawkę rotacyjną: To popularne akcesorium można zamontować w ploterach firmy Universal: zarówno w oferowanych dawniej modelach M 360, V 460 oraz X 660 jak i w oferowanych współcześnie modelach z serii Versalaser, Professional oraz Industrial.

Zakres pola pracy: Elementy o średnicy do 20,32 cm oraz długości do 40,64 cm.

Instalacja: Zamontowanie przystawki zajmuje mniej niż minutę.

Zalety: Akcesorium znakomicie nadaje się do obróbki wyrobów szklanych, jakich jak kieliszki czy butelki, a ponadto do trofeów sportowych czy kubków.

Podciśnieniowy stół do cięcia (tzw. plaster miodu)

Zastosowanie: Służy jako podłoże dla materiałów ciętych laserem.

Korzyści: Minimalizuje opalanie tylnej strony ciętego materiału. Konstrukcja plastra umożliwia przepływ powietrza przez plaster, co umożliwia usuwanie dymu oraz pary, które tworzą się podczas cięcia. Pozwala to na utrzymanie w większej czystości ciętych materiałów oraz samego urządzenia. Stół do cięcia posiada sieć współrzędnych podobną do tej na stole roboczym. Pozwala ona na łatwe pozycjonowanie obrabianych materiałów.

Gdzie można zamontować plaster miodu: To praktyczne akcesorium można zamontować we wszystkich ploterach firmy Universal- zarówno w oferowanych dawniej modelach M 360, V 460 oraz X 660 jak i w oferowanych obecnie ploterach z serii Versalaser, Professional oraz Industrial.

Zalety: Plaster miodu znakomicie nadaje się do cięcia akrylu, drewna czy papieru.

Wskaźnik laserowy (tzw. pointer)

Zastosowanie: Czerwona wiązka światła służąca do pozycjonowania.

Korzyści: Pointer umożliwia proste i szybkie ustawianie obiektu na stole roboczym. Wiązka światła wskazuje jaką trasę pokona promień lasera. Za pomocą współrzędnych podanych na osiach X i Y można łatwo umiejscowić obiekt we właściwym miejscu. Pointer może być aktywny w czasie grawerowania. Ma to na celu ukazanie bieżącej trasy lasera.

Gdzie można znaleźć pointer: Pointer jest montowany fabrycznie we wszystkich ploterach firmy Universal -zarówno w oferowanych dawniej modelach M 360, V 460 oraz X 660 jak i w proponowanych obecnie modelach z serii Versalaser, Professional i Industrial.

Zalety: Pointer umożliwia precyzyjne pozycjonowanie na stole roboczym. Znajduje zastosowanie we wszystkich aplikacjach.